Nepečený mangový cheesecake

Nepečený mangový cheesecake
Nepečený mangový cheesecake

Cheesecake je můj nejmilejší dezert a myslím že spousta z Vás to má stejně („nevím co je chesekake, ale určitě to nejím“ 😛 ), proto jsem chtěla připravit nějakou méně obvyklou kombinaci a napadlo mě mango. Mango je prostě dokonalé ovoce, krásně voňavé a tak sladké, že do cheesacaku už jsem přidala jen jednu lžičku medu. Takže ho můžete mlsat v podstatě bez výčitek 😉 .

Recept je stejně snadný jako dobrý, je rychlý na přípravu akorát musíte počítat s delším časem na tuhnutí, ideálně do druhého dne.

Co budeme potřebovat:

na menší dortovou formu o průměru asi 18 cm

  • 100 g rozdrcených sušenek
  • 66 g másla
  • 250 g plnotučného tvarohu
  • 250 g mascarpone
  • 1 čerstvé větší mango
  • 1 lžíce medu
  • želatinový ztužovač za studena
  • dortové želé čiré/žluté
  • mango a máta na ozdobu

IMG_8759

Jak na to:

Mango se Vám bude nejsnadněji porcovat tak, jak to dělají v asijských zemích a všude tam, kde je mango doma. Ovoce obkrojíme z obou stran podél pecky, tak že nám vzniknou 3 kusy. Pecku si okrájíme a zbylé dva kusy rozřežeme na čtverečky aniž bychom prořízli šlupku, poté mango obrátíme naruby (jak vidíte na obrázku) a kostičky snadno odloupneme/ odřízneme od šlupky.

IMG_20170502_192218_319

Nejprve si dáme do kastrůlku na nízký stupeň rozpustit máslo. Zatím co máslo taje, rozdrtíme sušenky najemno. Můžete použít sekáček na potraviny, ale pokud ho nemáte, stačí úplně obyčejný váleček na těsto. Sušenky nasypeme do igelitového sáčku, konec zavážeme a sušenky drtíme válečkem, dokud nejsou na prach 😉 . Sušenky smícháme s rozpuštěným máslem a celou směs nasypeme na dno dortové formy vyložené pečícím papírem a řádně utlačíme.

IMG_20170502_192414_599

Mango pomocí ponorného mixéru rozmixujeme na pyré, které rozdělíme na dvě poloviny.

V míse promícháme tvaroh, mascarpone, polovinu mangového pyré a med.

IMG_20170502_192256_761

K takto připravené směsi vmícháme želatinový ztužovač za studena, který připravíme podle návodu (prášek rozmícháme ve 100 ml vlažné vody a míchame asi půl minuty). Do želatiny hned přidáme jednu dvě lžíce tvarohové směsi a rozmícháme je v želatině. Takto připravenou želatinu pak nalijeme do tvarohové směsi a důkladně rozmícháme. Směs nalejeme do dortové formy a dáme do ledničky.

Nejdříve za hodinu/za dvě, když už je dezert alespoň trochu ztuhlý si připravíme vrchní vrstvu z želé. Dortové želé se má rozmíchat v 250 ml tekutiny, nalejeme si tedy druhou polovinu mangového pyré do odměrky a naředíme ho vodou tak, abychom měli 250 ml tekutiny (kdo chce želé nakyslejší, může přidat citronovou šťávu). V pyré důkladně rozmícháme práškové želé a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme minutu (ne déle, nesmí se převařit). Želé pak necháme chvíli chladnout. Nemůžeme ho na cheesecake nalít horké, ale pokud by bylo příliš vychladlé, neudělalo by hezky hladkou vrstvu ale hrudkovatělo by, takže je potřeba vystihnout správný okamžik. Nejlepší je počkat až nebude úplně horké, pak kápnout trošku želé bokem na talířek, abychom ověřili, zda ztuhne. A pokud ano, pomalu po částech naběračkou rozlijeme želé po celé ploše cheesecaku a šup s cheesecakem zpět do lednice. Pak nezbývá než jen čekat, než dezert pořádně ztuhne 🙂 .

Recept si můžete vytisknout v plné podobě, nebo si níže stáhnout zkrácenou verzi v PDF.

Stahujte zde 🙂 recept ke stažení mangový cheesecake

Jaký cheesecake máte nejradši Vy?